Discussion Forums - Homeschoolers' Corner Homeschoolers' Corner

Topic: Anyone Used Teaching Textbooks?

Club rule - Please, if you cannot be courteous and respectful, do not post in this forum.
  Unlock Forum posting with Annual Membership.
Subject: Anyone Used Teaching Textbooks?
Date Posted: 5/16/2009 3:40 PM ET
Member Since: 5/16/2009
Posts: 6
Back To Top

I am wondering if anyone here has used the teaching textbooks for math?   I am interested in them, but they are awful pricey if we don't like them.  I am looking for feedback on them, and also cheap used sources for them.

Thanks!

Stacy

 

Subject: GREAT!
Date Posted: 5/16/2009 9:24 PM ET
Member Since: 2/15/2009
Posts: 1
Back To Top

Hello Miss Stacy!

Teaching Textbooks are a really good math program--they explain things well and throughly (and if you get the CD's with the books it's even more fun!)--and throughout the textbook there are fun pictures and light, clean, God honoring humor. Sometimes it makes the the hardness of math go a little easier. *SMILE*

I'm not sure of a place to get TTB cheap--maybe (if you are a part of a homeschooling forum) you can post on there and see if anyone has what you need--perhaps you could trade or get it for cheap.

Hope this helps!

Blessings in Jesus!

Date Posted: 5/16/2009 10:36 PM ET
Member Since: 2/25/2007
Posts: 168
Back To Top

We are just starting this program and my son really likes it. I made sure to go through lots of the sample lessons so I would encourage you and your child to do that. Also be sure to take the placement tests to see which level your child should go in-I don't think the "grades" are necessarily accurate.

They have a very high resale value though so don't expect any great bargains on them. I got 2 sets and one was $20 cheaper than new and the other was $30 cheaper with some writing in the workbook which I didn't care about.

The good news is that if you don't like it, you can resell it for close to what you pd so you won't be out a lot of money.

Date Posted: 5/16/2009 11:54 PM ET
Member Since: 5/16/2009
Posts: 6
Back To Top

Thanks for the feedback.  It is hard for me to justify the cost for them because I am only schooling one child.  I wish I could find someone to loan me theirs for the school year....*sigh*

Stacy

Date Posted: 5/18/2009 12:10 PM ET
Member Since: 6/6/2007
Posts: 89
Back To Top

We have used TT Pre-Algebra and are currently using Algebra I - I can't recommend them highly enough and IMHO are worth every penny.   You can find them used - try www.vegsource.com, try ebay, amazon.com, try homeschoolclassifieds.com -they are out there -you just have to search - believe me- we are an always just scraping by one income homeschooling family but it is worth it.

also, like someone else said, if it doesn't work out you will have no trouble reselling it-they are in high demand

Jane

Date Posted: 5/18/2009 12:49 PM ET
Member Since: 3/20/2007
Posts: 931
Back To Top

We're nearing the end of our second year with TT.  My son has done Algebra 1 & now Geometry.  I have a local friend who buys my CD's off of me when I'm done, then another friend buys them from her.  I allow my son to write in the books since he's only 11, so I can't resell those parts.

For the courses before Pre-Algebra, you don't necessarily need the workbook right away.  You could also purchase items in pieces to spread the load.  The elementary/middle school courses are set up MUCH differently than Pre-Alg & up.  They are more interactive on the CD's and there's no need for multiple CD-roms.  It gets sort of old switching from the lecture, to the solutions, etc.

Unless your child is a highly visual learner, you could also start with just the books and add the CD's later.  If it's an "easy" grade level for you, you wouldn't need the answer key, but in some grades that's also the test book.

You won't find it NEW for any price less than TT's.  But believe me IT IS WORTH THE FULL PRICE!  TT sets the price that wholesalers can use, so if you want it new, just go through TT - it includes free, VERY SPEEDY, delivery.

As others have said, the resale value is very high.  I sell just my CD's for $100.

I would watch on HomeschoolClassifieds.com (my new source for all things HS besides here) for it.  Put it on a wanted list there.

Be sure to do their placment tests.  For the math curriculum I used to use, kids would go from "4th" or "5th" into TT's 7.

JC

Date Posted: 5/18/2009 2:43 PM ET
Member Since: 5/16/2009
Posts: 6
Back To Top

I am needing Pre Algebra, so if anyone has that that they might want to pass on for a good price, that would be great!

Thanks so much for the feedback everyone!

Date Posted: 5/23/2009 1:29 PM ET
Member Since: 9/25/2008
Posts: 2,800
Back To Top

Keep in mind as you spend the money because you are only homeschooling one child, that because the resale value is so high, you can sell it when you are done with it and get a large portion of that money back, which you could then use to purchase the next set. (just a thought) To get the most back out of your money, use page protectors on the workbooks or have your student write the answers on another sheet of paper (or do the lessons online) to be able to resell your workbook later, too.

Susan

Date Posted: 5/24/2009 11:28 AM ET
Member Since: 2/5/2006
Posts: 1
Back To Top

Just finishing up TT5 and we've loved it!  TT6 is ordered...

I give it a great recommendation!

 

Karen

Date Posted: 5/27/2009 6:15 AM ET
Member Since: 7/19/2006
Posts: 181
Back To Top

I think they offer a money back guarantee for a short while (check site) if you hate it to get your money back.

The company has not been around forever so I think that accounts for low numbers available for resale. I am keeping ours until the younger child is done.

My son is doing great with TT5 and I just bought TT6, this is our first year using it after many happy years with Math U See.

Date Posted: 6/3/2009 12:51 PM ET
Member Since: 4/2/2006
Posts: 21
Back To Top

We're just now about to start Teaching Textbooks... using 4, 5, and 7. I've delayed longer then I meant to because of the price, already.

I've had pretty good luck with homeschoolclassifieds.com, and right now there are quite a few TT listings... most would only save $20-$40, but that's better then nothing, and it does have a high resale value. (Which is a sign, too, of a curriculum that people like and is in high demand..

Date Posted: 6/6/2009 1:24 PM ET
Member Since: 5/20/2009
Posts: 2
Back To Top

We love Teaching Textbooks.  My daughter actually likes math and recommends the program to her friends.  She's used it for Alg 1 and 2.  I have another child coming behind her, but if you buy them, you should be able to sell them later.  Have a great homeschool year. 

Amy

Date Posted: 6/7/2009 3:21 PM ET
Member Since: 5/13/2006
Posts: 2,157
Back To Top

I think that TT's strongest point for us was the step-by-step solution CDs.  I can usually work out  a problem, but not always and there were times we were frustrated with only having the answers as we worked through Jacob's Algebra.